ניידות טכנולוגית 01

כלכלה_-_טכנולוגיה_nrg_-_ניידות_טכנולוגית_01

טור שלי במדור טכנולוגיה של מעריב / NRG
http://www.nrg.co.il/online/16/ART1/742/734.html

ניידות טכנולוגית 01
ברוכים הבאים לעידן הנוודות הטכנולוגית – איך מסתדרים בעולם מבוסס מחשבים ללא מחשב. כתבה ראשונה
שי אפרתי | 4/6/2008 10:46
כבר שלוש שנים אני נטול מחשב קבוע. הדבר מפתיע בעיקר את סביבתי הקרובה אשר יודעת כמה השימוש שלי במחשב הוא אינטנסיבי. מאז שנגנב לי המחשב הנייד קיבלתי החלטה בינתיים לא לרכוש מחשב חדש. בכל מקרה בכל מקום שאליו אני מגיע יש מחשב – באוניברסיטה, בעבודה, בחדר של השותף, בבית של ההורים.

כך שמה שהייתי צריך היה דרך להסתובב עם המידע שלי, ואולי גם עם התוכנות שאני רגיל אליהן, במידה ואני מגיע למקום שמתעקש לא להתקין אותן.

בעידן שבו כמעט כל מחשב מחובר לאינטרנט, אנשים רבים פשוט שומרים את המידע שלהם בתיבות הדואר האלקטרוני. ההצטרפות של מערכות כמו Google Docs ודומיהן אשר מאפשרות לעבוד על עיבוד תמלילים, גליונות אלקטרונים ותוכנות מצגות, כולל האפשרות לשיתוף בעריכה, הופכות את הכל לנוח יותר.

אך מה עם התוכנות שאני אוהב ורגיל אליהן? מה עם הסימניות שלי? מה עם הכלים לעיבוד תמונה וגרפיקה שאני עובד איתם?

גם לזה נמצא פתרון בדמות PortableApps. באמצעות אסופת הכלים הזו אני יכול היום לחבר את מקל הזיכרון שלי ולהתחיל לעבוד כאילו אני עובד מהמחשב שלי.

בסדרת הכתבות הבאה אסקור מספר כלים שימושיים לנטולי המחשב שבינינו אשר יש להם גישה למחשבים אחרים וצורך לשאת איתם כלים ומידע בכל אשר יפנו. כמות הכלים הזמינה באתר די גדולה ורק הולכת ומתרחבת מיום ליום. כל הכלים שם מבוססים על תוכנה חופשית וניתנים להורדה חינם.

את החבילות מארגנת חבורה של מפתחים בהתנדבות, כאשר את הפרויקט מרכז ג’ון ט. הלר (John T. Haller).

החבילה- PortableApps Platform & Suite

אף שלא באמת זקוקים לה, החבילה עשויה לשמש ככלי לניהול מאוד נוח של התקן הזיכרון ואוסף התוכנות שעליו, ולכן אני אפתח איתה. החבילה מסייעת בגישה מהירה לתיקיות שעל התקן הזיכרון, משמשת כסרגל קיצורי דרך לתוכנות, מסייעת בהתקנתן ובגיבוי המידע.

החבילה אינה סגורה וניתן להוסיף ולגרוע ממנה יישומים כאוות נפשכם. אחד החידושים האחרונים
שיצאו עם מהדורה 1.1 של החבילה היא האפשרות לקבוע את הרקע של שולחן העבודה בזמן שהחבילה רצה ברקע. (תודו שזה גורם לכם להרגיש יותר בבית). כמו כן, ניתן לשים תמונה אישית בפינה הימנית העליונה של החבילה.

החבילה מגיעה במספר גרסאות – פלטפורמה בלבד (1.2 מ”ב לאחר התקנה). חבילה קלה- (כ-100 מ”ב לאחר התקנה). כוללת את הדפדפן FireFox, את תוכנת הדוא”ל ThunderBird, תוכנת יומן SunBird, תוכנת אנטי-וירוס ClamWin, תוכנה למסרים מידיים Pidgin, קורא PDF- Sumatra, תוכנה לניהול סיסמאות KeePass, משחק סודוקו, משחק שולה מוקשים, נגן קול CoolPlayer ומעבד תמלילים AbiWord.

חבילה סטנדרטית – (כ-350 מ”ב לאחר התקנה). כוללת את כל מה שבחבילה הקלה למעט AbiWord אך כוללת את כל חבילת OpenOffice.Org.

כלי ראשון- דפדפן FireFox (שועל האש) מבית מוזילה

רבות כבר נכתב ועוד רבות ייכתב על קרב הדפדפנים מבית היוצר של Microsoft, Mozilla, Apple ואחרים. איני מתכוון להיכנס לוויכוח הזה בשורות הבאות, אלא רק לשאול – האם הייתם רוצים לפתוח את הדפדפן שלכם על כל מחשב שאליו תגיעו? האם הייתן רוצות שהסימניות המהירות, האיטיות, הרסס, ההגדרות וכל שאר הדברים שאתן רגילות אליו יהיו איתכן בכל מקום?

באתר PortableApps יש בדיוק את הכלי עבורכן – דפדפן פיירפוקס הניתן להפעלה ישירות ממקל הזיכרון, ללא התקנה ואינו משאיר סימנים על המחשב המארח. כמובן שכל התוספים, כמו חוסם הפרסומות, מילון רב לשוני, כלי שמירת הסימניות בט.עי.ם (עליו אכתוב בהמשך) נעים איתכם ואין צורך בהגדרות חדשות ומיוחדות.

ככלל, קבצי ההתקנה הינם קבצי התקנה רגילים של חלונות, ולאחר ההתקנה ניתן להעתיק את הספרייה לכל מקום שתחפצו ומשם תופעל התוכנית.